Przestępstwo kradzieży lub kradzieży mienia oznacza uprowadzenie cudzego mienia bez jego wiedzy. Kradzież może oznaczać, że ktoś włamie się do Twojego domu i ukradnie cenne rzeczy, które miałeś, ale najczęstszym przykładem jest kradzież samochodu.

Kradzież to nielegalne zabranie cudzej własności lub pieniędzy bez wiedzy właściciela, zazwyczaj dokonywane siłą lub potajemnie.

Istnieją 2 główne typy złodziei: złodziej z zakradania się i złodziej z włamania. Zakradnij się do kieszeni, potajemnie wyjmuj rzeczy z torebki lub kurtki, a następnie szybko chowaj swoje złodziejskie ręce, aby stworzyć iluzję, że nic się nie stało. Złodzieje typu „smash-and-grap” używają siły, aby ukraść dużą liczbę przedmiotów z firmy w ramach jednego zajęcia (na przykład okulary przeciwsłoneczne z lady). Przestępstwa kradzieży można również zaliczyć do rozboju i wymuszenia.

Jednym z głównych podzbiorów przestępstw jest kradzież (kradzież w większości przypadków umyślna), która z kolei składa się z kradzieży prostej, kradzieży kwalifikowanej, kradzieży drobnej i kradzieży wielkiej.

Art. 278 kk stanowi:

§ 1. Kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto bez zgody osoby uprawnionej uzyskuje cudzy program komputerowy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.
§ 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. 
§ 4. Jeżeli kradzież popełniono na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.
§ 5. Przepisy § 1, 3 i 4 stosuje się odpowiednio do kradzieży energii lub karty uprawniającej do podjęcia pieniędzy z automatu bankowego.

Adwokat Kielce Prawnik Kielce
Kancelaria Adwokacka Adwokat Radosław Krakowiak
ul. Świętego Leonarda 1 lok. 28
25-311 Kielce
tel. 535 866 000
krakowiak.radoslaw@gmail.com

Porozmawiajmy - Zadzwoń