Sąd Najwyższy proponuje zmiany w przepisach dotyczących konfiskaty pojazdów, które mogą przynieść korzyści pokrzywdzonym w wypadkach komunikacyjnych.

Trwają prace nad nowelizacją przepisów o przepadku pojazdów za jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających. Propozycja Ministerstwa Sprawiedliwości łagodzi przepisy przeforsowane przez poprzednią ekipę rządzącą, wprowadzając fakultatywność konfiskaty zamiast jej obligatoryjności. Oznacza to, że sąd będzie mógł, ale nie będzie musiał, orzekać przepadek samochodu lub jego równowartości w przypadku kierowcy z ponad 1,5 promila alkoholu we krwi lub sprawcy wypadku w stanie nietrzeźwości.

Przedstawiciele biura studiów i analiz Sądu Najwyższego chwalą ten kierunek zmian. Proponują również dodatkowy przepis, który ułatwiłby pokrzywdzonemu wyegzekwowanie zasądzonego odszkodowania lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę wynikłą z popełnionego przestępstwa. Przepis ten miałby brzmieć: „w razie przepadku pojazdu mechanicznego pokrzywdzony ma pierwszeństwo zaspokojenia na nim swoich roszczeń wynikających z przestępstwa, jeżeli w inny sposób nie można uzyskać naprawienia szkody”.

Kontrowersje wokół nowelizacji

Wprowadzenie takiego przepisu budzi jednak wiele pytań.

Adwokat Krzysztof Dmowski zauważa, że jeśli pokrzywdzony miałby pierwszeństwo przy zaspokajaniu roszczeń odszkodowawczych w przypadku przepadku pojazdu, to powinien mieć je również przy przepadku równowartości pojazdu. “Wówczas mielibyśmy do czynienia z rzeczywistym wzmocnieniem pozycji pokrzywdzonego w dochodzeniu orzeczonej na jego rzecz nawiązki, obowiązku naprawienia szkody czy zadośćuczynienia” – dodaje mec. Dmowski.

Z drugiej strony, w wypadkach drogowych, pokrzywdzeni zazwyczaj pozywają zakład ubezpieczeń lub – gdy sprawca kierował nieubezpieczonym pojazdem – Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu nie wyłącza odpowiedzialności ubezpieczeniowej, co najwyżej pozwala towarzystwu ubezpieczeniowemu lub UFG wystąpić z roszczeniem regresowym w stosunku do sprawcy. “Skoro towarzystwa ubezpieczeniowe i UFG są wypłacalne, to zastanawiam się, czy proponowane rozwiązanie jest zasadne” – podsumowuje adwokat Dmowski.

Podsumowanie

Proponowane zmiany w przepisach o przepadku pojazdów mogą przynieść korzyści pokrzywdzonym, ale jednocześnie budzą liczne wątpliwości i kontrowersje. Ostateczne wprowadzenie nowelizacji wymaga jeszcze wielu analiz i dyskusji.


Kancelaria Adwokacka Adwokat Radosław Krakowiak
ul. Świętego Leonarda 1/28
25-311 Kielce
Tel. 535 866 000
krakowiak.radoslaw@gmail.com


#prawo #prawnik #poradyprawne #kielce #odszkodowanie #konfiskata #wypadki #alkohol

Porozmawiajmy - Zadzwoń