Zniesienie Progów Stężenia Alkoholu
Progi stężenia alkoholu, od których zależała konfiskata pojazdu, zostaną zniesione. Nowe przepisy obejmą także łodzie i inne jednostki pływające. Aktualnie sądy mogą orzekać przepadek pojazdu mechanicznego prowadzonego przez nietrzeźwego sprawcę w ruchu lądowym. To oznacza, że pijany sternik czy pilot powinien liczyć się z konsekwencjami wynikającymi z kodeksu karnego, ale nie musi obawiać się konfiskaty jachtu lub awionetki. Wkrótce może się to jednak zmienić.
Nietrzeźwi Piloci
Choć wydaje się to mało prawdopodobne, policyjne kroniki odnotowują przypadki nietrzeźwych pilotów. Przykładem może być katastrofa awionetki w Poznaniu z 2016 roku, gdzie pilot miał 0,54 promila alkoholu we krwi. Z kolei w 2006 roku pilot, który lądował awaryjnie na polu w powiecie międzychodzkim, miał aż 1,6 promila. Brak odpowiedniej ilości paliwa, wynikający z nietrzeźwości, był bezpośrednią przyczyną tej katastrofy. Doniesienia o pijanych amatorach sportów wodnych są znacznie częstsze.
Rozszerzenie Konfiskaty na Ruch Powietrzny i Wodny
Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego przy Ministerstwie Sprawiedliwości przygotowała zmiany w przepisach dotyczących przepadku pojazdu. Nowe regulacje mają objąć także pijanych sprawców przestępstw w ruchu powietrznym oraz wodnym. Prof. Włodzimierz Wróbel, przewodniczący komisji, potwierdza, że sądy będą miały fakultatywność stosowania tego środka karnego, niezależnie od stężenia alkoholu.
Nowe Przepisy i Opinie Ekspertów
Obecne przepisy przewidują obligatoryjny przepadek pojazdu wobec kierującego, który spowodował wypadek mając powyżej 1 promila alkoholu, prowadził w stanie nietrzeźwości mając powyżej 1,5 promila, lub miał powyżej 0,5 promila przy wcześniejszym wyroku za takie przestępstwo. Odejście od obligatoryjności oznacza, że sąd będzie miał możliwość zastosowania przepadku niezależnie od stężenia alkoholu, także wobec pilotów, sterników i innych prowadzących jednostki pływające.
Prof. Ryszard Stefański z Uczelni Łazarskiego uważa, że nowe rozwiązania są trafne i spójne systemowo, gdyż przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji dotyczą wszystkich stref ruchu. Z kolei prof. Mikołaj Małecki wskazuje, że fakultatywność przepadku zapewnia równość wobec prawa, umożliwiając sądom indywidualną ocenę sytuacji majątkowej sprawcy.
Spadek Liczby Pijanych Sterników
Liczba pijanych sterników maleje. W 2021 roku warmińsko-mazurska policja zatrzymała 41 nietrzeźwych sterników, a w ubiegłym sezonie tylko 16. Patrole policyjne na akwenach są stałe, a liczba zatrzymań zmniejsza się, co sugeruje skuteczność prewencyjną.
Kontakt
Kancelaria Adwokacka Adwokat Radosław Krakowiak
ul. Świętego Leonarda 1/28
25-311 Kielce
Tel. 535 866 000
krakowiak.radoslaw@gmail.com
Hashtagi
#prawo #prawnik #poradyprawne #kielce #bezpieczeństwo #alkohol #konfiskata #przepisy #łodzie #awionetki