Nawiązki od Pijanych Kierowców do Budżetu

Resort finansów wyraża obawy dotyczące przekazywania nawiązek orzekanych w zastępstwie konfiskaty pojazdu do Funduszu Sprawiedliwości, preferując, aby te środki trafiały bezpośrednio do budżetu państwa. W najbliższych dniach Komitet Stały Rady Ministrów zajmie się projektem nowelizacji kodeksu karnego, który modyfikuje przepisy dotyczące przepadku pojazdów. Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje, aby konfiskata była fakultatywna i mogła być stosowana wobec sprawców pijanych przestępstw drogowych, niezależnie od stopnia upojenia alkoholowego. Obecnie sąd musi orzekać przepadek pojazdu, jeśli kierowca miał co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi lub powyżej 1 promila w przypadku spowodowania wypadku.

Nowe Propozycje

W sytuacji, gdy zastosowanie konfiskaty jest niemożliwe (np. pojazd nie jest wyłączną własnością kierowcy, został sprzedany lub zniszczony), sąd może orzec nawiązkę do 100 tys. zł. Obecnie obowiązujące przepisy przewidują, że w takich przypadkach orzeka się przepadek równowartości pojazdu, a pieniądze trafiają do Skarbu Państwa. Ministerstwo Finansów argumentuje, że zgodnie z art. 111 ustawy o finansach publicznych, wszelkie wpłaty powinny zasilać budżet państwa.

Kontrowersje i Argumenty

Środowisko kierowców od lat postuluje, aby pieniądze z grzywien były przeznaczane na poprawę bezpieczeństwa drogowego i pomoc ofiarom wypadków. Andrzej Grzegorczyk z Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego podkreśla, że pierwotny cel przekazywania tych środków na cele związane z bezpieczeństwem był słuszny, ale z uwagi na nieprawidłowości w wydatkowaniu funduszy, obecnie uważa, że środki te powinny trafiać do budżetu państwa jako tzw. znaczone pieniądze, będące w gestii ministra infrastruktury.

Proces Uzgodnień

Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha zaznacza, że kwestia ta nie jest jeszcze przesądzona i zostanie omówiona na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów. Projekt nowelizacji kodeksu karnego zakłada również zmiany w przepisach dotyczących sytuacji, w których sąd orzeka nawiązkę zamiast przepadku pojazdu. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na problemy natury procesowej, które mogą powstać, gdy pojazd zostanie przekazany innej osobie po popełnieniu przestępstwa.

Propozycje Regulacji

Zasady stosowania konfiskaty

Obecnie:

  • Obligatoryjnie: prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości powyżej 1,5 promila; spowodowanie wypadku przy stężeniu powyżej 1 promila.
  • Fakultatywnie: spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości przy stężeniu od 0,5 do 1 promila.

Po zmianach:

  • Fakultatywnie, niezależnie od stężenia alkoholu we krwi (powyżej 0,5 promila) ani stopnia odurzenia narkotykami.

Przepadek pojazdu niemożliwy

Obecnie:

  • Przepadek kwoty stanowiącej równowartość pojazdu.

Po zmianach:

  • Nawiązka w wysokości od 5 tys. do 100 tys. zł.

Zakres stosowania instytucji przepadku

Obecnie:

  • Prowadzenie pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym.

Po zmianach:

  • Prowadzenie pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym, wodnym i powietrznym.

Kancelaria Adwokacka Adwokat Radosław Krakowiak
ul. Świętego Leonarda 1/28
25-311 Kielce
Tel. 535 866 000
krakowiak.radoslaw@gmail.com

#prawo #prawnik #poradyprawne #kielce #nawiązki #kodekskarny #MinisterstwoSprawiedliwości #MinisterstwoFinansów #bezpieczeństwodrogowe #konfiskatapojazdów #FunduszSprawiedliwości #budżetpaństwa

Porozmawiajmy - Zadzwoń