Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło plany zmiany przepisów dotyczących tymczasowego aresztowania, wprowadzonych za czasów Zbigniewa Ziobry. Jak poinformował wiceminister sprawiedliwości, Arkadiusz Myrcha, surowość grożącej kary nie będzie już samoistną podstawą do zastosowania tymczasowego aresztu.

Wzrost Liczby Tymczasowych Aresztowań

Po wprowadzeniu regulacji z art. 258 § 2 kpk za czasów Zbigniewa Ziobry, liczba tymczasowych aresztowań znacznie wzrosła. W latach 2015–2016 średnia liczba osób tymczasowo aresztowanych wynosiła około 5 tysięcy, by w 2020 roku sięgnąć prawie 9 tysięcy.

Zmiany mają także dotyczyć zasad przedłużania tymczasowego aresztu. – Wyrażenie zgody na przedłużenie aresztu będzie musiało być powiązane z planem śledztwa i osiągniętymi efektami – podkreśla Myrcha.

Problemy z Aresztami Wydobywczymi

Areszty wydobywcze, polegające na długotrwałym przetrzymywaniu osadzonych w oczekiwaniu na przyznanie się do winy lub wydanie innych osób, stały się poważnym problemem. Zmiany mają na celu zobowiązanie prokuratury do przedstawienia planu śledztwa, który będzie kontrolowany przez sąd, co ma motywować organy ścigania do efektywniejszej pracy i szybszego wnoszenia aktów oskarżenia.

Brak Maksymalnego Czasu Tymczasowego Aresztu

Pomimo zaleceń Trybunału Konstytucyjnego, Ministerstwo Sprawiedliwości nie wprowadziło maksymalnego okresu tymczasowego aresztu. – Obywatel, który jest objęty domniemaniem niewinności, nie może ponosić konsekwencji zaniechań prokuratury – stwierdza prof. Marcin Wiącek, rzecznik praw obywatelskich.

Propozycje Zmian

Prof. Wiącek sugeruje również rozważenie wprowadzenia tzw. aresztu domowego, co pozwoliłoby na pogodzenie interesów postępowania karnego bez stosowania najbardziej drastycznego środka zapobiegawczego. Takie rozwiązanie mogłoby funkcjonować w ramach systemu dozoru elektronicznego.

Kontrola instancyjna w sprawach o zastosowanie tymczasowego aresztu powinna być bardziej efektywna. – Powinna być rozpatrywana w składzie trzech sędziów – uważa RPO.


Kancelaria Adwokacka Adwokat Radosław Krakowiak
ul. Świętego Leonarda 1/28
25-311 Kielce
Tel. 535 866 000
krakowiak.radoslaw@gmail.com


#prawo #prawnik #poradyprawne #kielce #areszt #zmianywprzepisach #ministerstwosprawiedliwości #śledztwo #prokuratura #rpo #prawaczłowieka #zmianaprawa

Porozmawiajmy - Zadzwoń